Jsme smluvními partnery
České mincovny a České národní banky
Materiál: Stříbro
Váha: 16 g
Ryzost: 999 / 1000
Průměr: 34 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká
Autor: Roman Chmiel
Emisní náklad: 1000 ks
Datum emise: říjen 2009
Mincovna: Česká mincovna
Výrobce: | TKL Word, s.r.o. |
---|
Materiál: Stříbro
Váha: 16 g
Ryzost: 999 / 1000
Průměr: 34 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká
Autor: Roman Chmiel
Emisní náklad: 1000 ks
Datum emise: říjen 2009
Mincovna: Česká mincovna
Muzeum Těšínska
Těšín (pol. Cieszyn, něm. Teschen) se do historie zapsal významnými muzejními tradicemi. U bezprostředních počátků muzejnictví na Těšínsku stála výrazná a na poměry malého města ojedinělá iniciativní osobnost kněze Leopolda Jana Šeršníka (1747-1814, pol. Szersznik, něm. Scherschnick resp. Scherschnik), který se po několikaletém působení v pražském Klementinu vrátil v roce 1775 do svého rodiště Těšína, kde nadále pracoval jako správce katolického gymnázia a inspektor zdejších škol. Šeršník byl výrazně ovlivněn osvícenstvím a příkladem Josefa Dobrovského, mj. i existencí matematického muzea, které bylo v Klementinu založeno v roce 1722. Duchovní impulsy pro svoji činnost přejímal z moderních myšlenkových proudů celé tehdejší Evropy. To také způsobilo, že knihovnu, kterou vlastnil, stále rozšiřoval nejen o nové knihy, ale i těšínské archiválie a o sbírky přírodovědného a uměleckohistorického charakteru. Sbírky byly Šeršníkem na svou dobu odborně zpracovány a podle dobových měřítek i systematicky ukládány. Všestranná Šeršníkova osobnost formovala i orientaci jeho muzea, odrážející převážně dobové exaktní přírodovědné myšlení. První sbírky obsahovaly měkkýše, zkameněliny, mořské pavouky, raky, brouky, motýly, ptačí vejce a hnízda, kolekci tuzemských květin, uspořádanou podle Linného, soubor tuzemských a cizozemských dřevin, semen, pryskyřic, barviv a léčiv. Dále různé geometrické, astronomické a fyzikální přístroje, modely strojů, zbraně, mince, medaile a konečně figurovou illustraci Komenského Orbis pictus. Muzejní fondy, umístěné nejprve ve staré gymnazijní těšínské budově, v níž byla deponována i rozsáhlá Šeršníkova knihovna, obsahující latinské, německé, české, polské, francouzské, anglické a další tisky, sloužily převážně žákům místních škol. Pro potřeby kvalitnější prezentace Šeršník zakoupil v Těšíně samostatnou budovu.
Od roku 1802 byly Šeršníkovy sbírky zpřístupněny veřejnosti a Šeršník se tak stal zakladatelem nejstaršího muzea v tehdejším Rakouském Slezsku a na Moravě. Po Šeršníkově smrti v roce 1814 se nadále měla o muzeum a knihovnu starat zakladatelem ustanovená nadace, jejíž základ tvořilo veškeré jeho jmění. Muzeum však postupem času začalo upadat a budova chátrat, takže v roce 1914 bylo sloučeno s německým městským muzeem (založeným o sto let později v roce 1902 Oskarem Wiesmannem). Jako další muzeum v Těšíně v roce 1896 vzniklo díky iniciativě Józefa Londzina převážně etnograficky a uměleckohistoricky zaměřené polské Slezské muzeum (Muzeum Śląskie). Podstatné pomoci se tomuto muzeu dostalo v roce 1901, kdy byla v Těšíně založena také polská Národopisná společnost (Towarzystwo Ludoznawcze). Ke sloučení obou muzeí došlo v roce 1929, tehdy již na území polského Těšína.
Přestože pokračovatelé a dědici Šeršníkova odkazu - Muzeum Těšínského Slezska (Muzeum Śląska Cieszyńskiego) a Těšínská knižnice (Ksiąźnica Cieszyńska) se dnes nacházejí na území Polska, patří Šeršníkovo muzeum a celé dílo rovněž do kontextu historického vývoje muzeí v dnešním Českém Slezsku a na Moravě. Připomeňme si např. založení tehdy německého městského muzea v Opavě v r. 1814 a v Brně v r. 1818 resp. 1820, uměleckoprůmyslového muzea v Brně v r. 1870, a také muzeí ve Znojmě v r. 1878 a Olomouci v r. 1879. Pro český národní život v národnostně smíšeném Rakouském Slezsku a na Moravě, zvláště na Ostravsku, mělo značný význam zpřístupnění národopisných a archeologických sbírek Karla Jaroslava Bukovanského r. 1872 ve Slezské Ostravě. Zásluhou Vincence Praska bylo v r. 1884 založeno Muzeum Matice opavské v Opavě, téhož roku vzniklo muzeum ve Valašském Meziříčí. Zdroj Muzeum Těšínského Slezska
Nejlepší ceny a nejširší sortiment pamětních mincí a medailí naleznete jedině u nás.
Jsme již deset let jediná prodejna s kompletním sortimentem České mincovny a ČNB v Moravskoslezském kraji. Navíc u nás naleznete položky, které jsou v Praze, nebo v Jablonci nad Nisou již vyprodané.
Nakupujte mince a medaile v Havířově, podpoříte náš region. Budeme se o vás starat s láskou a velmi diskrétně. GDPR jsme zavedli již před léty…
Váš Petr Maďa – autorizovaný prodejce ČM a ČNB
Kamenná prodejna Šenovská 1, 736 01 Havířov
www.zlatobezdph.cz (web pro investory) fB Zlatobezdph.cz
www.hobbyhavirov.cz (web pro sběratele) fB Hobbyhavirov.cz
Nově zdarma na Google Play a App Store naše vlastní informační aplikace Numis Info
#zlatobezdph #hobbyhavirov #mince #numismatika #ceskylev
Potřebujete poradit, který produkt je přesně pro Vás?
Nevíte si rady s výběrem nebo máte jakékoliv další otázky? Neváhejte se na nás obrátit a my Vám rádi pomůžeme.
Doporučili byste tento produkt svému kolegovi či známému?
Pošlete mu krátký vzkaz prostřednictvím tohoto formuláře.